Dictionary Yılın Kelimesi 2019

Dictionary Yılın Kelimesini Açıkladı (2019)

Son Güncelleme Tarihi 3 Ocak 2020

Alexa‘nın küresel web sitesi sıralamasında 675. sırada bulunan Amerika merkezli dünyanın en büyük dijital sözlüğü olan dictionary.com tarafından her sene sonunda açıklanan “yılın kelimesi” 2019’da “existential” yani “varoluşsal” kelimesi oldu.

Varaoluşşsal Ne Demek?

Varoluşsal için insanın kendisiyle beraber diğer herşeyin varoluşunu anlamasına ilişkin felsefi anlayış diyebiliriz. Bu kelimeyi günlük hayatta daha çok olmak yada olmamak arasında kaldığımız durumlar için kullanıyoruz.

Taşıdığı Anlam Bakımından Varoluşsal Kelimesi

  • Varoluşsal Tehtidler
  • Varoluşsal Tercihler
  • Varoluşsal Seçimler

Varoluşsal Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımları

  • Aynı zamanda su kaynaklarının tükeniyor olması insanoğlu için varoluşsal bir tehtiddir.
  • Bu yapacağımız seçim bizim için varoluşsal bir öneme sahip.
  • Özgürlük benim için varluşsal bir tercih.

Neden “Varoluşsal” Kelimesi Yılın Kelimesi Seçildi.

Dictionary.com yılın kelimesini seçerken en çok araması yapılan kelimelerden yola çıkarak kapsayıcı bir kelime belirliyor. Yani yılın kelimesini internet kullanıcıları tarafından sadece ençok aranan kelimelerden biri olarak görmemiz gerekir. Dictionary için yılın kelimesi, kapsayıcılığı bakımından yılı en iyi tarif eden “anahtar kelime“dir diyebiliriz.

Dictionary 2019 için yaptığı değerlendirme de yıl boyunca ençok konuşulan konuların başında beyaz üstünlüğü, stokastik terörizmi iklim değişikliği, tehtid altındaki türler, yasal olarak aklanma, inanç, protestolar, cinsel kimlik, kıtlık, savaş gibi varoluşsal konuların ağırlıkta olduğunu değerlendirerek yılın kelimesi olarak “varoluşsal” kelimesini seçmiş görünüyor.

Dictionary’nin 2018 için açıkladığı yılın kelimesine ulaşmak için tıklayınız.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X