Dome İstanbul Google AdWords Eğitimi

Dome İstanbul ve AdWords Alışveriş Reklamları Eğitimi

Son Güncelleme Tarihi 1 Aralık 2018

Bildiğiniz üzere E-Ticaret ile ilgilenenlerin en önemli reklam mecrası olan Alışveriş Reklamcılığı eğitimleri Google Partners Akademi tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Bende bir AdWords Uzmanı olarak Google Partners tarafından 30 Mayıs Pazartesi günü Dome İstanbul’da gerçekleştirilen  Google AdWords Alışveriş Reklamları eğitimine hem bilgilerimi tazelemek hem de Dome İstanbul ile ilgili izlenimlerimi sizlerle paylaşmak için katıldım. Bildiğiniz üzere blog sayfamda katıldığım ya da gerçekleştirdiğim organizasyonlardaki değerlendirmelerime yer vermekteyim. Bunun adına daha çok katılımcı deneyimi adını verebiliriz. Bu yazımda da Google Partners tarafından gerçekleştirilen benim ise Dome İstanbul’da katıldığım ilk eğitim olan Alış Veriş Reklamcılığı ile ilgili yaşadıklarımı ve gerçekleşen eğitimin içeriği ile ilgili düşüncelerimiz sizlerle paylaşacağım.

Dome İstanbul Ulaşım

Google Partners tarafından uzun bir süredir Tekfen Tower’ın konferans salonunda gerçekleştirilen Google AdWords ve Analytics eğitimleri Dome İstanbul’un açılması ile birlikte yerini değiştirmiş oldu. Bu adres değişikliğinin artıları olduğu gibi alışana kadar bazı eksilerininde olduğunu kabul etmek gerek. Öncelikle gerçekleşen yer değişikliği ile benim gibi Anadolu yakasından gelerek bu eğitimi takip edenler için mesafenin arttığını söyleyebilirim. Daha önce Zincirlikuyu Metrobüs istasyonundan 15 dk’lık bir yürüme ile Tekfen Tower’a ulaşabiliyorken artık Dome İstanbul’a ulaşmak için metroyu da kullanmamız gerekiyor. Zincirlikuyu Metrobüs istasyonunda indikten sonra Gayrettepe Metro istasyonundan metroya binerek Sanayi Mahallesi Metro durağında iniyoruz. Metro’nun Güney çıkışından çıktıktan sonra Köfteci Ramiz’in bulunduğu sokağa girdiğimizde tam karşımıza üstünde DOME yazan bir kırmızı bina çıkmakta işte yolculuğumuzun sonlandığı yer yani varış noktamız burası.

Dome İstanbul Nerede?

Dome İstanbul

Eğitime geçmeden önce Dome İstanbul ile ilgili izlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Dome’un kelime anlamı kubbe demek bu kelimeyi diğer ülkelerdeki ofisleri için kullanıyorlar mı bilmiyorum. Fakat İstanbul’un kubbeler şehri olduğundan yola çıkarak böyle bir ad kullandılar ise tebrik etmek lazım, aynı zamanda toplantı odalarına Belgrad ve İstiklal gibi İstanbul’un önemli merkezlerinin adını vererek İstanbul’un ruhuna hitap ettiklerini hissedebilirsiniz. Ayrıca Dome İstanbul’un kubbe kelimesinden yola çıkarak bir kapsayıcılık AdWords’den ekmeğini kazananlar için bir çatı olduğunu da düşünebiliriz. DOME ise kendini bir dijital dönüşüm merkezi olarak nitelemekte ve Google ve AdWords konusunda kendisini ve işini geliştirmek isteyenler için gereken desteğin verileceği bir merkez olduğunu belirtiyor. Benim açımdan Dome İstanbul isminin bir ruh içerdiğini söyleyebilirim. Dome İstanbul’da ajans toplantılarınızı, ajans etkinliklerinizi, Satış eğitimleri gibi birçok imkandan yararlanabiliyorsunuz. Yalnız bu ruhtan tam anlamıyla yararlanmanın da bazı şartlarının olduğunu bilmeniz gerekiyor. Öncelikle Rozetli Bir Google Partners Ajansı olmanız gerekiyor. Rozetli Bir Google Partners Ajansı iseniz şuan için gerekli başvuru ve bildirimleri yapmanız yeterli gibi gözüküyor. Bireysel olarak da Sertifikasyon Eğitimleri yine Dome İstanbul’da gerçekleştirilecek. Kısaca AdWords ile ilgili herkesin ister ajans olsun ister bireysel olsun buluşma noktası bundan böyle Dome İstanbul diyebiliriz.

Dome İstanbul’un kapsayıcılığı ve olanakları bakımından işlevsel bir merkez olmasına rağmen konferans salonunun kapasitesi açısından yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Daha önce Tekfen Tower’da 300 kişilik bir salonda hemen hemen dolu salonlarda gerçekleşen eğitimler artık Dome İstanbul’un 100 kişilik konferans salonunda gerçekleştirilmek zorunda kalacak. Bu kapasite düşüşünün getirmiş olduğu şikayetleri de görmeye başladığımızı söyleyebilirim. Google Partners Akademi eğitim kayıtlarının kısıtlı kapasite nedeni ile hızla kapandığını görüyoruz ve forumlarda birçok kişi kayıt olamadığını belirtiyor.

Dome İstanbul Giriş

Dome İstanbul Fiziki Görünüm

Dome İstanbul’un girişinde bir özel güvenlik ile bir danışma masası bulunmakta ve sizi danışma masasındaki görevli ilgili olduğunuz kısma sizi yönlendiriyor. Merkez giriş kısmında 2’ye ayrılmakta ve anladığım kadarı ile yukarı kata çıkan merdivenler ofislere çıkıyorken sağ taraftaki salon ajans aktiviteleri ile eğitimler için oluşturulmuş, doğal olarakta görevli bizi sağ taraftaki salona yönlendiriyor. Burada Alışveriş Reklamcılığı eğitimi için bir kayıt masası sizi karşılamakta ve standart olarak her eğitimde olduğu gibi isminize özel bir yaka kartı ile not tutmanız için defter ve kalem veriliyor. Salon hayal ettiğiniz ve resimlerde görüldüğü üzere Google rahatlığı taşımakta bu alanda güzel bir kafeterya, lavabo, konferans salonu, toplantı odası, ofisler ve bir asma kat bulunuyor. Bu noktada hoşuma gitmeyen tek şey girişin sol tarafındaki duvarda bulunan yapay yeşillikler oldu. Google’ın yeşillikler içerisinde hayal ettiğimiz çalışma ortamının yapay yeşillikler ile oluşturulmuş olması bende bir hayal kırıklığı oluşturdu.

Konferans salonuna eğitim için geçtiğimizde 100 kişilik salonun ancak 4’de 1’inin dolu olması dikkat çekiciydi. Bunca talep ve teyit alınarak gerçekleştirilen bu eğitime katılımın düşük olmasını yer değişikliğine henüz alışılamamış olmasına bağlıyorum. Bir diğer konuda salonun içerisindeki koltukların darlığı ile elektrik prizinin olmayışıydı. Gün sonunda sınavı gireceklerin bilgisayarlarını rahatça kurup şarj sorunu yaşamadan sınava girecekleri bir ortam yok diyebiliriz.

Dome İstanbul Seminer Salonu

AdWords Eğitimi İçeriği

Eğitime dönersek Google Partners tarafından verilen birçok eğitimde olduğu gibi bu eğitimde de AdWords Alışveriş Reklamları eğitimini Dijital Pazarlama Danışmanı Özgür Deniz Aydın Bey gerçekleştirdi. Burada bir ek yapmam gerekirse Google Partners tarafından verilen eğitimler uygulamalı olmayıp sadece teorik olarak gerçekleştirilmektedir. Dijital ekrandaki eğitim zamanlaması ise aşağıdaki gibi paylaşıldı;

09:30 – 11:00 Alışveriş Reklamları & Google Merchant Center Veri Feed’i hazırlanması ve gönderimi

11:00 – 11:15 Kahve Arası

11:15 – 13:00 AdWords’de Alışveriş Kampanyaları

13:00 – 14:00 Öğle Arası

14:00 – 15:00 Kampanya Optimizasyonu

15:00 – 15:15 Kahve Arası

15:15 – 16:30 Alışveriş Reklamcılığı Sınavı

Planlandığı gibi ilk aramızı 5 dk’lık bir sapma ile 11.20’de verdik. Gerçekleşen arada Tekfen Tower’de verilen su, çay ve kahve’nin yanı sıra mini simit sandviçler ile kahvenin yanında çikolata da ikram edildi. Sabah kahvaltısını yapamayanlar için simit sandviç ikramı oldukça hoş bir sürpriz oldu diyebiliriz. Fakat Tekfen Tower’da bulunan langırt ve kum masasının olmaması ortamı fazla sessiz ve soğuk hale getirdi diyebilirim. Arada herkes sessiz sedasız çayını simidini yerken neredeyse hiç sohbet eden olmadı. Belki de bu sessizlik katılımın az olması ile de bağlantılı olabilir. Verilen bu arada lavaboya girme fırsatımda oldu. Ana WC girişinden girdiğimizde kadın erkek kullanımına açık ve tam donanımlı oda lavabolar oldukça şıktı. Kahve arasından sonra eğitimimize devam ettik. Fakat 15.00’da bitmesi gereken eğitimin tamamı öğle arasından önce tamamlandı. Böylelikle öğle arasından sonraya sadece sınav kaldı. Benim gibi çoğu kişinin de öğleden sonraki sınava kaldığını düşünmüyorum çünkü birçok kişi bilgisayarı ile gelmemişti. Ayrıca 90 dakika ve 63 soruluk bir sınav için konferans salonu yukarda bahsettiğim üzere bu iş için pek uygun değil.

AdWords Alışveriş Reklamları Eğitim İçeriği

Eğitimde bahsedilen konu başlıklarını da aşağıda sizlerle paylaşarak bu yazımı sonlandırıyorum. Umarım Dome İstanbul ve Alışveriş Reklamcılığı ile ilgili bir fikir verebilmişimdir.

–              Google Arama Sonuçları Sayfası

–              Ürün Listeleme Reklamlarıyla Etkileşim

–              Google Alışveriş Sitesi

–              Google Alışveriş ve Ürün Listeleme Reklamları için Ülkeler

–              Ürün Listeleme Reklamları Nedir?

–              Mobil Reklamların Avantajları

–              Ürün Listeleme Reklamlarını Kullanmaya Başlama

–              Google Merchant Center Hesabı Nedir?

–              Adım Adım Ürün Listeleme Reklamları Oluşturma

–              AdWords ve Merchant Center Hesabı Oluşturma

–              Ürün Feed’i Hazırlama

–              AdWords ve Merchant Center Hesabını Birbirine Bağlama

–              Hesap Doğrulama

–              Hak Talebinde Bulunma

–              Doğrulama Yöntemleri

–              Alışveriş Kampanyası Oluşturma

–              Ürün Feedleri Nedir?

–              Ürün Feedleri Neden Önemlidir?

–              Ürün Feed’lerinde Bulunan Bilgiler

–              Ürün Feed’i Alanları için En İyi Uygulamalar

–              Ürün Feed’lerindeki Bilgilerin Tanımlanması

–              Benzersiz Ürün Tanımlayıcıları

–              Benzersiz Ürün Tanımlayıcısı Kuralları

–              Ayrıntılı Ürün Özellikleri ve Öğe Gruplandırmaları

–              Gönderim Bedeli

–              Diğer Ürün Feed’i Etiketleri

–              Özel Etiketler

–              Ürün Feed’ini Yedekleme

–              Feed Kaydı Yükleme Yöntemi

–              Data Feed Listesi

–              Alışveriş kampanyası Oluşturma

–              Alışveriş Kampanyalarının Yapısı

–              Alışveriş Kampanyası Ayarları

–              Ürün Grubu Segmantasyonu

–              Ürün Grupları için Ayarlamaların Yapılası

–              Ürün Grubunu Ayrıntılı İnceleme

–              Ürün Listeleme Reklamları Öğeleri

–              Kampanya Yapısına İlişkin İpuçları

–              Alışveriş Kampanyası Optimizasyonu

–              Ürün Grubu Optimizasyonu

–              Örnek Sınav Soruları

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X