Sıralı Eşleme Anahtar Kelime Seçeneği

Sıralı Eşleme Anahtar Kelime Seçeneği Akıllandı

Son Güncelleme Tarihi 8 Şubat 2021

Google Ads (AdWords) yaptığı son duyuru ile anahtar kelime eşleme seçeneklerinde bazı değişikliklere gittiğini kullanıcılarına duyurdu. Bir Google Ads Uzmanı için anahtar kelime eşleme seçenekleri nde yapılan değişiklikler reklamların başarısının devamı için oldukça önemli, bu yüzden gerçekleşen değişikliklerin sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekiyor.

Bildiğiniz üzere geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme, tam eşleme ve negatif eşleme olmak üzere toplam 5 anahtar kelime eşleme seçeneği bulunuyor. Yapılan değişiklikler ise bu eşleme seçeneklerinden geniş eşleme düzenleyici ile sıralı eşleme seçeneğini kapsıyor.

Yapılan duyuru ile birlikte 2021’in Şubat ayından itibaren geniş eşleme düzenleyici nin kullanıcılara fayda sağlayan bazı özelliklerinin sıralı eşleme seçeneğine aktarıldığı görüyoruz. Bu kapsamda 21 Temmuz 2021 tarihinde geniş eşleme düzenleyici kullanımının da sonlanacağı da belirtiliyor. 

Anahtar kelime eşleme seçenekleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri” başlıklı blog yazımdan faydalanabilirsiniz.

Yeni Sıralı Eşleme Anahtar Kelime Seçeneği

Yapılan duyurunun satır aralarında sıralı eşleme seçeneğine geniş eşleme düzenleyicisinin önemli özelliklerinin kazandırılmasının yanı sıra yapay zeka ile de yeni sıralı eşleme seçeneğinin desteklendiğini görüyoruz. Yapay zeka sayesinde kullandığınız anahtar kelimenin anlam ve amaç açısından bozulması engellenerek alakasız aramalarda gösterim alınmasının da önüne geçiliyor.

Yapılan bu değişiklikler sayesinde sıralı anahtar kelime eşleme seçeneği ile artık daha fazla nitelikli kişiye ulaşabileceğimizi söyleyebiliriz. Tabi tek başına sıralı eşleme seçeneği reklamlarınızın başarısı için yeterli olmayacaktır. Bununla birlikte doğru kampanya kurgusu, doğru reklam metni ve doğru negatif anahtar kelime kullanımı oldukça önemli.

Eski ve Yeni Sıralı Eşleme Seçeneği Arasındaki Fark

Eski ve yeni sıralı eşleme seçeneği arasındaki farkı daha iyi anlatabilmek için aşağıda bir görsel paylaşıyorum bu görselde sıralı ve geniş eşleme düzenleyici olarak kullandığımız (İstanbul Ankara arası otobüs bileti) anahtar kelimesinde yaşanan gelişimi görebilirsiniz. 

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Sıralı Eşleme Anahtar Kelime Seçeneği Akıllandı” üzerine 6 görüş

  1. Teşekkürler Hocam
    Dersler bitse de öğrencilerinizi bilgilendirmeniz çok iyi bir eğitimci olduğunuzun göstergesi.
    Saygılar

  2. Ads ‘nin yapay zeka ile algoritmasını güçlendirmesi aranmak istenen konuya kitlenin daha net bi şekilde ulaşmasını sağlayacağından aranan ve arayan kişi tarfından çok daha olumlu olacağını düşünüyorum. Bilgilendirici makaleniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X