12 Adımda Gmail Outlook Kurulumu

E-posta adreslerini Gmail üzerinden oluşturup mail trafiğini Microsoft Outlook üzerinden takip etmek isteyenler çoğu zaman Outlook Kurulumu ayarlarını yapamadıkları için Outlook kullanımından vazgeçmek zorunda kalıyor. Bunun dışında Outlook Kurulumu bireysel kullanıcılar tarafından çok sık yapılan bir işlem olmadığı için yine unutulabilmekte, bu yüzden bu yazıda hem hiç bilmeyenler hem de unutmuş olanlar için Outlook kurulumunu adım adım anlatacağım.

Outlook kurulumuna başlamadan önce Gmail hesabımızda bulunan birkaç ayarımızı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Öncelikle bilgisayarımızdan Gmail hesabımızı açıyoruz ve sağ üst köşedeki dişli sekmesini tıklayarak ayarlar menüsüne giriş yapıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu

Açılan ayarlar menüsü ekranında “Yönlendirme ve POP/IMAP” menüsünü tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda “POP İndirme” ve “IMAP Erişimi” satırlarında bulunan “Tüm Postlar için POP’u etkinleştir” ile “IMAP’ı etkinleştir” satırlarını işaretleyip “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 2

Gmail hesabımız açıkken google’ın Oturum Açma ve Güvenlik ayarlarında bulunan “Daha Az Güvenli Uygulamlar” menüsünde “Daha az güvenli uygulamalar için erişim” satırını “” olarak işaretliyoruz. Buraya kadar ki kısımdaki değişiklikleri yapmadığımız takdirde Outlook’da yapacağımız işlemlerin sonunda “Oturum açma girişimi engellendi” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz.

Outlook Gmail Kurulumu 3

Artık gmail hesabımızın Microsoft Outlook kurulumunu yapmaya başlayabiliriz. Microsoft Outlook 2010 programımızı açıyoruz ve sırasıyla “Dosya” menüsünün altında bulunan “Bilgi” kısmına oradan da “Hesap Ekle” butonunu tıklıyoruz.

Outlook GMail Kurulumu 4

Açılan küçük ekranda “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” olarak seçip “İleri” butonuna tıklıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 5

Gelen pencerede “İnternet E-posta” seçeneğini işaretleyip tekrar “ileri” butonuna tıklıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 6

Açılan pencerede hesabımız ile ilgili bilgilerin yanı sıra gmail sunucu bilgilerini de girmemiz gerekiyor. Sunucu Bilgileri Hesap Türü satırını POP3 olarak seçiyoruz. Gelen Posta Sunucusu kısmına pop.gmail.com, Giden Posta Sunucu satırına da smtp.gmail.com yazıyoruz. Bu işlemlerin ardından da Diğer Ayarlar butonunu tıklıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 7

Açılan küçük pencerede “Giden Sunucusu” menüsünü tıklayıp “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” satırını işaretliyoruz. Ardından “Gelişmiş” menüsünü tıklıyoruz. Burada bulunan “Gelen Sunucusu (POP3)” kutucuğuna 995 yazıyor ve hemen altındaki satırda bulunan “Bu sunucu şifreli bir bağlantı (SSL) gerektirir” satırını işaretliyoruz. Ardından bir alt satırda bulunan “Giden sunucusu (SMTP)” kutucuğuna 465 yazıyoruz. Bir sonraki alt satırda bulunan “Aşağıdaki şifreli bağlantı türünü kullan” satırında SSL bağlantı türünü seçiyor ve “Tamam” butonunu tıklıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 8-9

Tamam diyerek döndüğümüz ekranda “ileri” butonunu tıklayarak hesap ayarlarımızı sınıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 10

Açılan sınama penceresinde “Görevler” menüsünde bulunan satırlarda “Durum” kısmı “Tamamlandı” yazdığında tüm ayarları doğru yapmışız demektir. Sınama işleminin ardından “Kapat” butonunu tıklıyoruz.

Outlook Gmail Kurulumu 11

Açılan pencerede “Son” butonunu tıklayarak hesap kurulumunu tamamlıyoruz. Artık GMail E-Posta hesabınızı Outlook’da takip edebilirsiniz.

Outlook Gmail Kurulumu 12

Yazı oluşturuldu 105

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X