A/B Testi Nedir?

A/B Testi Nedir?

Dijital Dünya’da dönüşüm (satış) oranlarını yükseltmek isteyen e-ticaret firmaları sahip oldukları ürün sayfalarının kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak A/B Testi yapmayı tercih etmektedir.

A/B Testi Nedir?

A/B testi, (A/B Testing) sahip olduğunuz web sayfanızın birkaç versiyonunu kendi arasında karşılaştırarak sizin için en verimli sayfayı bulmanızı sağlayan bir yöntemdir. Testin amacı web sitenizin amacına göre değişkenlik gösterebilir. E-ticaret sitesi, landing page ya da ana sayfanız için ayrı ayrı hedefler belirleyip testler uygulayabilirsiniz.

A/B Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

A/B Testi için birbirinden farklı içerik ve tasarımları ziyaretçilerinize sunmanız gerekir. Daha önce web sayfanızı ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmanız testin verimliliğini arttırmaktadır. Bu yüzden ziyaretçilerinizi sınıflandırmanız daha uygun olabilir. Böylelikle yeni ziyaretçilerinize sunduğunuz sayfa ile daha önce sayfanızı ziyaret etmiş kullanıcılara farklı testler gerçekleştirmeniz mümkün olur.

A/B Testi ile Ne Yapabiliriz?

  • Her versiyon için farklı yazı tipi ve boyutu kullanabilirsiniz.
  • Aynı başlık altında farklı açıklamalar ya da aynı metinler için farklı başlıklar kullanabilirsiniz
  • Kullandığını görsellerin boyut ve konumunu değiştirebilirsiniz. Hatta farklı görseller deneyebilirsiniz.
  • Sayfaların ana renkleri birbirinden farklı olabilir.
  • Kullandığınız form, telefon, online chat gibi iletişim araçlarınızın renk, boyut ve konumlarını değiştirebilirsiniz.

A/B Testi uygulamak isteyen firmalar mutlaka konunun uzmanları ile (Google AdWords Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı vb.) çalışmalı ve onların gözetiminde çalışmalarına devam etmelidir. Bünyesinde dijital pazarlama uzmanı barındırmayan ve dijital faaliyetlerini sadece dışarıdan hizmet aldıkları ajanslara emanet eden firmalar büyük olasılıkla istenilen seviye de başarıya ulaşamayacaktır.

Yazı oluşturuldu 127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X