A/B Testi Nedir?

A/B Testi Nedir?

Son Güncelleme Tarihi 30 Kasım 2018

Dijital Dünya’da dönüşüm (satış) oranlarını yükseltmek isteyen e-ticaret firmaları sahip oldukları ürün sayfalarının kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak A/B Testi yapmayı tercih etmektedir.

A/B Testi Nedir?

A/B testi, (A/B Testing) sahip olduğunuz web sayfanızın birkaç versiyonunu kendi arasında karşılaştırarak sizin için en verimli sayfayı bulmanızı sağlayan bir yöntemdir. Testin amacı web sitenizin amacına göre değişkenlik gösterebilir. E-ticaret sitesi, landing page ya da ana sayfanız için ayrı ayrı hedefler belirleyip testler uygulayabilirsiniz.

A/B Testi Nasıl Gerçekleştirilir?

A/B Testi için birbirinden farklı içerik ve tasarımları ziyaretçilerinize sunmanız gerekir. Daha önce web sayfanızı ziyaret etmiş kullanıcılara ulaşmanız testin verimliliğini arttırmaktadır. Bu yüzden ziyaretçilerinizi sınıflandırmanız daha uygun olabilir. Böylelikle yeni ziyaretçilerinize sunduğunuz sayfa ile daha önce sayfanızı ziyaret etmiş kullanıcılara farklı testler gerçekleştirmeniz mümkün olur.

A/B Testi ile Ne Yapabiliriz?

 • Her versiyon için farklı yazı tipi ve boyutu kullanabilirsiniz.
 • Aynı başlık altında farklı açıklamalar ya da aynı metinler için farklı başlıklar kullanabilirsiniz
 • Kullandığını görsellerin boyut ve konumunu değiştirebilirsiniz. Hatta farklı görseller deneyebilirsiniz.
 • Sayfaların ana renkleri birbirinden farklı olabilir.
 • Kullandığınız form, telefon, online chat gibi iletişim araçlarınızın renk, boyut ve konumlarını değiştirebilirsiniz.

A/B Testi uygulamak isteyen firmalar mutlaka konunun uzmanları ile (Google AdWords Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Dijital Pazarlama Uzmanı vb.) çalışmalı ve onların gözetiminde çalışmalarına devam etmelidir. Bünyesinde dijital pazarlama uzmanı barındırmayan ve dijital faaliyetlerini sadece dışarıdan hizmet aldıkları ajanslara emanet eden firmalar büyük olasılıkla istenilen seviye de başarıya ulaşamayacaktır.

Yazı oluşturuldu 133

A/B Testi Nedir?” üzerine 5 görüş

 1. İlk fırsatta hesabımda ab testini denicem çok faydalı bilgiler hocam teşekkütr ederim.

 2. Merhabalar,

  Anladığım kadarıyla farklı varyantlarda sayfalar denenip tasarım, görsel ve içerik olarak en iyi sonuca ulaşmak hedefleniyor.

  Peki bu sadece web sayfası için mi geçerli?

  Teşekkürler

 3. Detaylı konular, henüz işin başındaki kişiler için önemli adımlar hatırlatılarak yapabilecekleri hakkında bilgi veriliyor. Gelecekte bir site kurmam halinde dönüp tekrar makaleleri inceleyeceğim. Teşekkürler

 4. A B testini öğrenmem iyi oldu açıkçası hiç bu açıdan bakmamıştım bir web sitesi için ne kadar da etkileyici bir faktor iki ayrı içerik

 5. Görsellik aslında her alanda bizi başarıya götüren noktalardan biridir. Örneğin marketlerde ürünlerinin satışı bir çok firma kendi mağaza görsel uzmanlarını gönderip reyonların iyi düzenlendiğinden emin olmak ister görselin satacağı ve sattıracağı mottosu ile hareket eder.
  E-Ticaret siteleri için görsellik çok daha önemlidir dokunamadığımız koklayamadığımız ürünleri sadece gördüğümüz bir sayfadan temin ettiğimizde farkında olmadan iyi bir site tasarımı beklentisinde oluyoruz.
  Karmaşık, uyumsuz renklerden ve kötü görsellerden oluşmuş bir müşteriye itici gelecektir.
  A/B testinin bize katacağı çok yaralı olacaktır. bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X