Google Correlate ile Anahtar Kelime Analizi

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Google, tüm çalışmalarını kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak üzerine kurgulamış bir yapıya sahip, bu kullanıcı yelpazesinde ticari beklentisi olmayan kullanıcılar olduğu gibi SEO çalışması yapan ya da Google AdWords Reklamları veren ticari şirketler, uzman ve danışmanlarda bulunmakta.

Google tüm bu kullanıcı gruplarının beklentilerine cevap verecek şekilde çalışmalarını sürdürüyor.  Bundan dolayıdır ki uzunca bir süredir en çok tercih edilen arama motoru olma ünvanını korumaya devam ediyor.

Google’ın kullanıcılarına sağladığı şeffaflık sayesinde her kullanıcı grubu ihtiyacı olduğu veri ve analize rahatlıkla ulaşabilmekte,  hatta bu analizleri yorumlayabilmemiz için google bizlere birçok analiz aracını da ücretsiz olarak sunuyor. Bu analiz araçlarından en çok faydalanan kullanıcılar ise doğal olarak Google AdWords Uzmanı ya da SEO Uzmanı olan dijital pazarlama uzmanlarıdır.

Google Correlate Nedir?

AdWords ve SEO çalışması yapan dijital pazarlama uzmanlarının faydalandığı veri analiz araçlarından biride Google Correlate’dir. Google Correlate, Google Trends’in verilerini kullanarak kullanıcılarına verileri karşılaştırma imkanı sunuyor. Google Trends’te ki gibi analizini yapmak istediğiniz bir anahtar kelimeyi search (arama) kısmına yazıyorsunuz. Sistem girdiğiniz anahtar kelime ile eşleşen kelimeleri size listeliyor. Bunun yanı sıra ilgili kelimenin ne kadar arandığını, neden arandığını ve ne zaman arandığını görebiliyoruz.

Google Correlate Kullanımı

Google Correlate’den nasıl yararlanacağımız konusunda bir örnek yapalım. Ekran görüntüsünde  de paylaştığım üzere analiz etmek istediğim kelimeyi search kısmına yazıyoruz. Ben bu örnekte “İstanbul” kelimesini seçtim.

Ülke kırılımı seçebilmemiz için sol kısımda bulunan menüden “Compare Weekly Time Series” satırını seçiyoruz. Daha sonra alt kısımda bulunan “Country” alanından analiz etmek istediğimiz ülkeyi belirliyoruz. Doğal olarak ben burada “Turkey” seçtim. İşlemimizi tamamlamak içinde arama çubuğundaki “Search Correlations” butonunu tıklıyoruz.

Google Correlate 1

Analiz sonucunda “İstanbul” kelimesi ile bağlantılı olarak yapılan aramaları sistem bize listeliyor. Ayrıca bu kelimeler arasındaki korelasyonu da görebiliyoruz. Böylelikle kelimeler arasındaki bağı sayısal ve grafiksel olarak görüyor ve analiz ediyoruz. 2. tabloda ki verilere göre “İstanbul” ve “teknik” kelimesindeki bağlantının Türkiye aramalarında ki korelasyon bağı 0.8995 ile en yüksek olduğunu görmekteyiz.(Burada rakam 1’e yaklaştıkça bağ oranı artmaktadır.)

Google Correlate 2

Tablo 3’de görüldüğü üzere “İstanbul” ve “teknik kelimelerinin korelasyonunu grafikte görüyoruz. Grafik de “İstanbul” kelimesi mavi “teknik” kelimesi kırmızı ile gösterilmekte. Tablodaki veriler kelimeler arasındaki ilişkiyi 2004 ila 2015 arasında bize sunuyor.

Google Correlate 3

Google Carrelate verilerini haftalık olarak düzenli bir şekilde güncelliyor. Ayrıca gerçekleştirdiğiniz analizleri CSV formatında bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Yazı oluşturuldu 134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X