Google Türkiye

Google Türkiye Dolandırıcılarına Dikkat!

Son Güncelleme Tarihi 2 Aralık 2018

Sizde Google Türkiye’den arandınız mı? Bu yazımda akılların karışmasına neden olan Google Türkiye aramaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere günümüzde internet reklamcılığının amiral gemisi Google AdWords reklamlarıdır. Google Ads, AdWords Reklamları konusunda da birçok kişi yada ajans firmalara Google Ads reklam yönetimi hizmeti vermektedir. Tabi her sektörde olduğu gibi işini dürüst yollarla yapanlar olduğu gibi maalesef dürüst olmayan yollara başvuranlar olabiliyor.

Bu yazımda internet reklamcılığının özelinde AdWords hizmeti verenler arasında dürüst ile dürüst olmayanları ayırt etmenizi sağlayacak bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım herkes için faydalı bir yazı olur.

Google’ın Türkiye Ofisi Var Mı?

Google ile ilgili ülkemizdeki aramalara baktığımızda en çok yapılan aramalardan birinin “Google Türkiye Ofisi” aramaları olduğunu görüyoruz. Aramanın yoğunluğundan da anlaşılacağı üzere bu konu ile ilgili bir bilgi arayışı mevcut. Aslında bu arayışın arama sonuçlarında net bir karşılığı da bulunmuyor. Fakat sorunun cevabı ise oldukça kısa, maalesef henüz Google’ın ülkemizde resmi bir ofisi bulunmuyor! Zaten Google Ads, AdWords için destek hattını aradığınızda da Google’ın Dublin ofisi ile görüşüyorsunuz.

Bir diğer yaygın yanlış bilgi ise Dome İstanbul’un Google’ın ofisi olduğunun sanılmasıdır. Gerçekte Dome İstanbul dijital ajansların etkinliklerini gerçekleştirebildiği bir ofis alanıdır. Bu konudaki daha detaylı bilgiyi Dome İstanbul’un web sayfasından ulaşabilirsiniz. Sayfayı incelediğinizde göreceksiniz ki Dome İstanbul’un Google Türkiye olduğuna dair ne bir açıklama ne de bir iddia mevcut.

Google Partners Nedir?

Google tarafından belirli kriterleri yerine getirmiş ajanslara verilen ünvana Google Partners diyoruz. Ajanslar Google Partners olabilmek için bünyelerinde belli sayıda Google Ads, AdWords Sertifikalı Google Ads Uzmanı bulundurmalı ve belli bir rakamın üzerinde de reklam bütçesi yönetiyor olmalıdır. Google, bu kriterleri sağlayabilen tüm ajansları başvurmaları halinde partneri yani iş ortağı olarak kabul edebilir.

Burada tabi ki ajansların teknik gereksinimleri karşılayarak Google Partners olmaları hizmet alan için oldukça önemlidir. Fakat bazı ajanslar elde etmiş oldukları bu rozeti istismar ederek bilinçli bir şekilde reklam verenleri yanıltan bilgiler verebiliyor. Bunun yanında gerçekte Google Partner olmayan ajanslarda Google Partner olduğunu iddia ederek yine size ulaşabilir. Şimdi verilen yanlış bilgilere, Google Ne Yapmaz? diyerek bazı örnekler verelim.

Google Ne Yapmaz?

 • Google, reklam verenlerin AdWords hesaplarını yönetmez. Reklam verenler AdWords hesaplarını ya kendileri yönetir yada bu işte profesyonelleşmiş kişi yada ajanslara yönettirir.
 • Google, AdWords hizmeti veren hiçbir ajansa, reklam verenler adına hizmet bedeli ödemez. Biz hizmet bedelini Google’dan alıyoruz diyenlere inanmayın.
 • Google reklam verenleri arayıp, sizi Google Türkiye’den arıyoruz hesaplarınız çok kötü yönetiliyor demez! Fakat reklam verenler Google’ın destek masası ile iletişime geçerek AdWords hesapları ile ilgili öneriler alabilir.
 • Dürüst hiçbir ajans AdWords panelinizden ulaşabileceğiniz bilgiler için size farklı panel önermez.
 • Google, ücretsiz hizmetlerine kayıt olmanız için sizi arayıp ücret talep etmez.
 • Google, bilgileriniz silinecek, silinmemesi için bilgilerinizi güncellememiz gerekiyor diyerek bu işlem için sizden ücret istemez.
 • Google, sizi arayarak 100 TL yada 250 TL’lik Google Ads, AdWords Kuponu yükleyeceklerini söyleyerek hesap erişimi istemez. Bunu yapanlar hesabınızda uygunsuz sayfaların reklamlarını yayınlayarak Google Ads hesabınızın süresiz kapanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında bu reklamları yayınlarken eğer hesabınızda bir bütçe, kredi kartı vs tanımlıysa bunları da kendileri için kullanabilmektedirler.
 • Google, işletmenizin google haritalardaki kaydının artık ücretli olduğunu söyleyerek sizden yıllık ücret talep etmez.

Unutmayın bu tür ajanslar elde ettikleri hesap bilgileri sayesinde yasa dışı web sitelerinin reklamlarını yayınlayarak haksız kazanç elde edebilmektedir.

Size Nasıl Ulaşıyorlar?

Bu tür ajanslar yada ajans olduğunu iddia edenler, Google arama motoru vb platformlarda yayınlanan reklamlar sayesinde rahatlıkla reklam verenleri tespit edebilmektedir. Hali hazırda reklam verenler sırayla aranır ve ulaşılan reklam verenin şüpheye düşmesine sebebiyet verecek bilgiler aktarılır ve kendisinden kontrol etmek için hesap bilgileri istenir. Aklı karışan reklam veren mevcut hesabın bilgilerini verdiğinde ise artık kontrol tamamen karşı tarafa geçer.

Google Türkiye Dolandırıcılığı

Kimlerle Çalışmalısınız?

Hemen karamsarlığa düşmeyin ülkemizde işini dürüst bir şekilde hakkıyla yapan birçok kişi ve ajans bulunuyor. Normal yollarla sizin iletişime geçtiğiniz yada sizinle iletişime geçen kendini anlatan yukarıdaki gibi aldatıcı bilgiler vermeyen AdWords Uzmanı ve Dijital Ajanslar ile çalışmanızda bir sakınca olmayacaktır.

Teşekkürler

Arkadaşlar yazılarım hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum kısmına bırakacağınız mesajlarınızla bana ulaştırırsanız çok memnun olurum. Yapacağınız yorumlar ile daha kaliteli içerikler üretmeme katkı sağladığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yazı oluşturuldu 134

Google Türkiye Dolandırıcılarına Dikkat!” üzerine 12 görüş

 1. Bilgilendirme için teşekkürler, dikkatli olmak lazım. Dolandırıcılar yine iş başında maalesef.

 2. Maalesef reklam verenler yani müşteriler bu tuzağa çabuk düşüyor. Allah haksızlığa uğrayan tüm dijital pazarlamacılara sabır versin..

 3. Bir müşterimi amerika nosu ile aramışlar ve 250 tl kupon yükleyip optimizasyon yapacağız diye söylemişler. Müşterimin hesabına yönetici erişimi yapmalarına izin verdirmedim. Bu gibi çoğu kişinin arandığını ve sıkıntı yaşandığını biliyorum

 4. Googlde AdWords’den bizi arayarak hesaplarımıza 250 TL hediye kupon yükleyeceklerini söylediler. hediye kuponu yüklemek için erişim istediler bizde boş bulunarak verdik. Şuan hiçbir hesabımıza ulaşamıyoruz Google destek hizmetlerini aradık dolandırılmışsınız dediler. ve yapabilecekleri hiçbirşey yokmuş..

 5. Bizim memlekete has bir durum mu bu üçkağıtçılık? Millet işi gücü bırakmış kimi tokatlarımın peşine düşmüş yazıklar olsun…

 6. Piyasada emek hırsızı olan reklam ajansları yapıyor bu çalışmaları. Özellikle AdWords ile reklam verenleri tespit edip sırayla arayarak yalan yanlış bilgiler ile reklam verenle mevcut çalıştıkları kişi ve kurumların arasını açıyorlar. Sonrada biz ücret almıyoruz vs gibi palavralarla işi almaya çalışıyorlar. Bir düşünün bu işi neden bedava yapsınlar? Bu yaptıkları tam bir ahlaksızlık yazık çok yazık

 7. Dikkatli olun bu ara yine Google Türkiye’den arıyoruz diyerek 5 anahtar kelimede reklam yapabilmeniz için 560 TL para istiyorlar. Sakın paranızı kaptırmayın…

 8. Millet para kazanma derdiyle neyi nasıl kullanabileceğini şaşırmış durumdayken google kullanılmış, çok mu? Bu google eğitim belgelerini ben de aldım ama her işi ehline bırakmak daha mantıklı, benimkisi merak 🙂 Bu ajansların kalitesini ayırt etmek için bir yol henüz yok sanırım.

 9. Öncelikle Merhaba, firma firma gezerek, Google bize e-mail attı Google haritalarda konumunuzu güncelleyeceğiz Google falanca ekibiyiz, bu çalışma için adamında göre 300-400 TL alacağız 100 TL AdWords kuponu hediye vereceğiz diyerek geziyorlar. Herkes dikkatli olsun..

 10. 0850’li bir numara tarafından aranip Adwords ten arıyorum 250 tl kazandiniz diyerek ikinci kez erişim istendi ben güvenip veremedim

 11. google iş ortağı firmasindan arandım google güncellemem gelmiş güncelleme için 600 TL istediler durumu araştırırken yazınıza denk geldim çok faydalı oldu. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X