Temel Seviye Google AdWords Eğitimi

Ücretsiz Temel Seviye Google AdWords Eğitimi

Son Güncelleme Tarihi 24 Kasım 2018

AdWords Meetup Üsküdar Fikir Sanat Merkesinde kapsamında 08 Mayıs Pazar günü gerçekleştirdiğimiz Temel Seviye Google AdWords Eğitimi ile alakalı tüm detayları en başından sonuna kadar sizlerle paylaşmak istiyorum. Böylelikle bir eğitim planlaması ile ilgili deneyimlerimi iszlerle paylaşmış olacağım.

Neden AdWords Eğitimi?

Bireysel olarak kişisel gelişime önem veren biri olarak fırsat buldukça özellikle bulunduğum iş kolu ile alakalı birçok eğitim, seminer ve konferansa katılmaya özen göstermekteyim. Bunun dışında profesyonel olarak da çeşitli kurum ve kuruluşlara dijital pazarlama ile alakalı gerek sosyal medya olsun gerek de internet reklamcılığı konusunda eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyorum. Katıldığım birçok eğitim ve seminerinde ücretsiz olduğundan yola çıkarak da profesyonel olarak firmalara hizmet verdiğim Google AdWords reklamları hakkında ki ücretsiz eğitimlerini takip etmeye başladım. Yaptığım takip ve araştırma sonucunda bu eğitimi ve tecrübesini ücretsiz olarak paylaşan bir kişi bulamadım. Ajans ve özel eğitim kurumlarınca verilen Google AdWords eğitimlerinin de bu eğitimi almak isteyenlere oldukça yüksek fiyatlarla sunulduğunu da görünce bu konuda kendini geliştirerek AdWords Uzmanı olmak isteyen kişilere özellikle de gençlerin bu eğitime nasıl ücretsiz bir şekilde ulaştırabileceğimi düşünmeye başladım.

AdWords Meetup Amacı

Özellikle belirtmek isterim ki AdWords Meetup organizasyonumuzun amacı kesinlikle ticari olmadı. Sadece bu sektördeki fırsat ve imkanları sizlerle paylaşmak istedik. Organizasyona dönersek bir organizasyon planlamak ve bu plan doğrultusunda organizasyonu başarılı bir şekilde nihayete erdirmek ancak uyumlu bir ekip ile başarılabilir. Bende bu yolda başarılı olabileceğimi düşündüğüm Kuzenim Murat Müyesseroğlu ve arkadaşım Gülsüm Karslı’nın desteği ile yola çıktım. Kuzenim Murat organizasyonun teknik kısımlarını üstlenirken Gülsüm arkadaşımda kurumsal iletişim tarafını üstlendi.

Ücretsiz Eğitim Nasıl Organize Edilir?

Ücretsiz bir eğitim ya da herhangi bir organizasyonu gerçekleştirebilmenin en önemli zorluğu organizasyon için gerekli olan minimum gereksinimlerin maliyetidir. Bizde bu yüzden organizasyonu gerçekleştirmemiz için gerekli olan olmazsa olmazlarımızın bir listesini çıkardık. Bu kısımdaki en büyük engelimiz ise mekanla ilgili olan kısımdı, bu kısımdaki sıkıntımızın ise birkaç sebebi vardı. Öncelikle mekanın hem olabildiğince kolay ulaşılabilecek bir yerde olması gerekiyordu hem de herkesin rahatlıkla katılabileceği bir gün ve saatte boş olması lazımdı. Bu kısımda kurumsal iletişim görevini üstlenen Gülsüm Karslı arkadaşıma teşekkür ediyorum. Kendisi uzun uğraşlar sonucunda bu gereksinimlerimize en uygun salonu bünyesinde barındıran Üsküdar Fikir Sanat Merkezini bizim için temin etmeyi başardı. Burada yine organizasyonumuza desteğini esirgemeyen Üsküdar Belediyesi ile Üsküdar Fikir Sanat Merkezi yöneticilerine ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bize ücretsiz olarak bu mekanı sağlamakla kalmadılar iç organizasyondaki teknik araç gereçler ile eğitime katılacaklar için içecek ve ikramları da karşılamayı biz istemeden kendileri teklif etti.

AdWords Eğitiminin Duyurusu

Eğitim için temel gereksinimleri temin ettikten sonra eğitim duyurusunun yapılması ve içeriğinin hazırlanması gerekiyordu. Bu kısım kuzenim Murat ve bendeydi. Burada yola çıkarken ise eğitime katılacak kişi sayısını 20 kişi olarak belirlemiş ve Fikir Sanat Merkezine de bu sayıyı vermiştik. Bu sayıya ulaşmak için ise sadece 8 günlük bir süremiz vardı. Ayrıca etkinlik duyurusunun yine olabildiğince maliyetsiz olması gerekiyordu. Bizde ücretsiz platformların listesini çıkarmaya başladık, bunlardan bizim için en uygun olanları Eventbrite, Etkinlik.com ve Facebook’du tanıtım için gerekli olan içerik ve görselleri hazırladıktan sonra ivedili bir şekilde ilgili platformlarda etkinlik duyurularımızı oluşturduk. Daha sonra hızımızı alamayarak Facebook etkinliğimiz için bir reklam oluşturup, Meetup sitesinde ise AdWords Meetup adlı bir grup ekleyip beklemeye başladık.

AdWords Eğitiminin Duyurusu ve Sonuçları

Eğitim duyurusunu yayımlamamızın ardından ilk gün yaklaşık 10-15 kişi başvuru gerçekleştirdi. Bizim yaptığımız hesaba göre de katılacağını belirtenlerin en fazla 4’de 1’inin etkinliğe geleceği yönündeydi. Fakat ilginin beklediğimizden çok daha fazla olduğunu 3. günün sonunda 100 kişinin üzerinde başvuru olunca anlamış olduk. Bu sayının ne kadar sağlıklı olup olmadığını anlamak için başvuru yapanların e-posta adreslerine onları tanıyabilmek için kişisel bilgi formu göndermeye başladık, gönderdiğimiz formlara %70 oranında yanıt verildiğini görünce hem sevindik hem de endişelenmeye başladık ve Üsküdar Fikir Sanat Merkezi ile iletişime geçerek katılımcı sayısını ne kadar arttırabileceğimizin teyidini aldık.

Görüşmemizde kapasitenin en fazla 40-45 kişi olabileceğini fakat 30 kişiyi geçmemenin faydalı olacağına karar vermiştik. Beşinci günün sonunda başvuru sayısı 150’yi bulunca daha 3 günümüz olmasına rağmen tanıtımlarımızı durdurduk. Bu aşamadan sonra katılımcı sayısını garanti altına alabilmek için katılımcı teyidi almaya başladık. Burada önceliğimiz gönderdiğimiz e-postalara cevap veren bunlar içerisinde de istediğimiz bilgileri eksiksiz dolduranlardı. İlk 30 kişiden telefon ile teyit aldıktan sonra kalan kişilere e-posta yolu ile katılım teyidi maili gönderdik. Buradan dönüş yaparak katılacağını bildiren ilk 20 kişiden sonra teyit alamadığımız ya da henüz o ana kadar cevap vermemiş olanlara kontenjanımızın dolduğunu belirten bir bilgilendirme mailini gönderdik.

Böylelikle teyitli 50 kişilik bir katılımcı listemiz oluşmuş oldu. Fakat bu sayıdan da fire vereceğimizi ve gerçekleşecek olan katılımın 35-40 kişi olacağını planladık. Bu yüzden merkezde bulunan sınıflardan birinde yapmayı planladığımız eğitimi katılımcı sayısının artması nedeni ile merkezin 2. Katında bulunan salonda yapmaya karar verdik. Yine de ihtiyatlı davranmak adına 60 adet katılım sertifikası bastırmayı da ihmal etmedik. Kalan sürede de slaytımızı tamamlamaya çalıştık. Eğitimden bir önceki gün Üsküdar Fikir Sanat Merkezini ziyaret ederek programla ilgili son bir görüş alışverişinde bulunduk.

Eğitim Günü

Eğitim gününün anneler günü olması münasebeti ile merkezin girişinde bulunan ve down sendromlu gençlerin çalıştığı Tebessüm Cafe’de ailecek kahvaltı yapıp vaktin gelmesini bekledik. Sağ olsun merkezde bulunan görevliler biz gelmeden 40 kişi alacak şekilde salonu düzenlemişlerdi. Bizde salonla ilgili birkaç gözden geçirme ve düzenleme yaptıktan sonra katılımcıları beklemeye başladık. İlk konuklarımız eğitimin başlama saatinden yaklaşık 1 saat önce merkeze geldi. Saat 12.15’de katılımcı sayısı yaklaşık 10-15 kişiydi. Fakat son 15 dk içerisinde salon tamamen doldu ve ek sandalyeleri getirmeye mecbur kaldık. Eğitime 40 kişi başlayacağımızı umarken yaklaşık 60 kişi ile başlamış olduk. İlerleyen dakikalarda yeni katılımcılar gelmeye devam etti ve ayakta beklemek zorunda kalanların dışında merdivenlerde oturmak durumunda olanlar oldu. Gelenleri mağdur etmemek adına eğitimin 40. Dakikasında alanı tekrar düzenleyebilmek adına ara verip salonu tekrar düzenledik ve herkesi oturtmayı başardık.  Düzenlediğimiz bu eğitime olan yoğun ilgi bizi oldukça memnun etmiş olmasına rağmen aşırı yoğunluktan yaşanan küçük çaplı aksaklılardan dolayı da katılımcılarımızdan özür dileriz. Bunun dışında bu kadar yoğunluğa rağmen eğitimin sonunda ne ilgi ne de katılımcı kaybı yaşamamış olmamız yine bizi mutlu eden unsurlardan biriydi.

Google AdWords Eğitimi

Google AdWords Eğitimi Katılımcı Profili

Yazımın buradan sonraki kısmında gerçekleştirdiğimiz Temel Seviye Google AdWords Eğitimi ve katılımcılar ile ilgili bazı istatistiki veriler vererek devam etmek istiyorum. Teyitli 50 katılımcı beklediğimiz eğitim seminerimize toplamda 72 kişilik bir katılım gerçekleşti. Beklediğimiz teyitli katılımcılarımızdan 13 fire verdiğimizi hesaba kattığımızda 37 teyitli 35’de teyitsiz olarak bir katılım gerçekleştiğini görmekteyiz. Teyitli katılımcılarda beklediğimiz oranda bir fire gerçekleştirmemize rağmen teyitsiz olarak gerçekleşen katılımın oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Katılımcılarımızın 44’ünün erkek, 28’inin ise kadınlardan oluştuğunu görmekteyiz. Yine katılımcılarımızın 16’sı öğrencilerden 33’ü profesyonellerden oluştu. Bu konuda herhangi bir bilgi vermeyenlerin sayısı ise 23 kişi olarak gözüküyor.

Google AdWords Eğitimi Katılımcı Memnuniyeti Anketi

Eğitim organizasyonumuzun ne oranda başarılı olduğunu daha iyi anlayabilmemiz için katılımcılarımıza göndermek üzere bir Google AdWords Eğitimi Memnuniyet Anketi oluşturduk. Her gönderimizde anketi dolduranları eleyerek 7-8 kere gönderdik ve toplamda 72 kişiden 49’unun doldurmasını sağladık. Sorulara aldığımız cevaplar bizim için oldukça memnuniyet verici oldu.

AdWords Eğitiminin gerçekleştiği yere rahat ulaşım sağlayabildiniz mi?

Bu sorumuza cevap verenlerin %44,7’si Kısmen %40,4’ü Evet ve %14,9’u da Hayır cevabını vermiş, bu rakamların gayet makul seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik eğitim tarihinin Anneler günü ve ALES sınavı ile aynı güne denk geldiğini düşündüğümüzde..

AdWords eğitiminin gerçekleştirildiği yerden memnun kaldınız mı?

Bu sorumuza ise katılımcılarımızın %72,3’ü Evet, %21,3’ü Kısmen %6,4’ü ise de Hayır cevabını vermiş. Eğitimimizin tarihi bir yalıda gerçekleştiğini  havalandırma ile ilgili bir sorun yaşamadığımızı merkezin gayet ferah ve güzel bir bahçesi olduğunu belirtmek isterim.

Gerçekleşen AdWords eğitiminin zamanlaması nasıldı?

Bu sorumuza ise katılımcılarımızın %42,6’sı İyi, %40,4’ü Daha İyi Olabilirdi, %10,6’sı Kötü ve %6,4’ü ise de İdare Eder cevabını vermiş. Burada Anneler günü ve ALES sınavının aynı güne gelmesinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

AdWords eğitimi sonucunda, konuyla ilgili bilginiz arttı mı?

Bu sorumuza katılımcılarımızın %80,4’ü Evet , %15,2’si Kısmen %4,3’ü de Hayır cevabını vermiş. Hayır cevabı veren katılımcılarımızın, anketin Görüş ve Öneriler kısmını boş bıraktıkları için bu konuda eksik kaldığımız noktayı tam olarak tespit edememekteyiz. Bunun dışında burada ki oranlarında gayet makul sınırlar içinde olduğunu söyleyebilirim.

AdWords eğitiminden memnun kaldınız mı?

Bu sorumuza katılımcılarımızın %87,2’si Evet, %10,6’sı Kısmen ve %2,1’i Hayır cevabını vermiş. Bu soruya verilen cevaplarında oldukça iyi olduğunu görmekteyiz.

AdWords eğitiminin organizasyonu yeterli miydi?

Bu sorumuza katılımcılarımızın %40’ı Evet, %37,8’i Kısmen %22,2’si ise Hayır cevabını vermiş. Burada katılımcı sayısı ile ilgili sapmanın etkili olduğunu düşünüyorum.

AdWords eğitimini gerçekleştiren eğitmen konuya ne kadar hakimdi?

(Bu ben oluyorum) Bu soruya katılımcılarımızın %46,8’i Çok İyi, %51,1’i İyi %2,1’i de Orta yanıtını vermiş. Şıklar içinde yer alan Kötü ve Çok Kötü seçenekleri ise katılımcıların hiçbiri tarafından işaretlenmemiş.

Aynı AdWords eğitimine tekrar katılmak ister misiniz?

Bu sorumuza ise katılımcılarımızın %60’ı Evet, %40’ı ise de Hayır cevabını vermiş. Bu soruya verilen yanıtlar en çok dikkatimi çeken yanıtlar arasında yer almış durumda.

Evet, gerçekleştirdiğimiz Temel Seviye Google AdWords Eğitimi ile ilgili benim ve katılımcıların görüşlerini sizlerle böylelikle paylaşmış oldum. Böylelikle buna benzer bir organizasyon gerçekleştirmek istediğinizde neler ile karşılaşabileceğiniz ve neleri göz önünde bulundurmanız gerektiği ile ilgili önceden bir fikir sahibi olabilmenizi umuyorum.

Yazının sonuna geldiğimizde, gerçekleşen eğitime katılmak isteyip fakat kontenjan yetersizliğinden ötürü katılamayan ve tekrar katılmak isteyenler için 21 Mayıs Cumartesi günü bir telafi eğitimi planladığımızı belirtmek istiyorum.

Teşekkürler

Son olarak da gerek fiili gerek de manevi olarak desteklerini esirgemeyen başta kuzenim Murat Müyesseroğlu ve Gülsüm Karslı olmak üzere tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

En yakınTemel Seviye Google AdWords Eğitimi tarihini öğrenmek için tıklayınız.

Yazı oluşturuldu 134

Ücretsiz Temel Seviye Google AdWords Eğitimi” üzerine 8 görüş

 1. Hocam Merhaba, yazınızı çok dikkatli bir şekilde okudum. Iş hayatima şirketin eğitim seminerlerini organize etmek ile basladim daha sonra da görevlerim arasında yer almaya devam etti. Sabah saatlerinde başlayan heyecanın eğitim bitene kadar devam etmesi çok güzel bir duygu ve tabi sonrasında değerlendirdigim memnuniyet anketi ile başarının taçlanmasi.
  Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim, ilgilenen arkadaşlar için cok bilgilendirici bir icerik olduğunu düşünüyorum.

 2. Hocam geçen sene sektördeki fırsatları görmek adına eğitiminize katılmıştım.
  Oldukça verimli geçmişti.Çünkü ne istediğimi bilerek geldiğim için satıraralarını yakalama imkanım olmuştu.Farklı sektördeki arkadaşlarında tecrübelerini paylaşmaları farklı bir vizyon katmıştı.

 3. Merhabalar, tekrarı olacaksa ki olmasını temenni ederim. Bende Google Ads Eğitimi’ ne katılmak isterim.

  Eğitim duyurularınızı en hızlı ve etkin şekilde görebilmemiz için sitenize abone olmak yeterli mi? Başka bir platform var mı? Yönlendirme yapabilir misiniz?

  Çok teşekkürler

 4. Hocam yazınızı okurken hem etkinliğinizdeymiş gibi hissettim hem de ileride bende böyle bir etkinlik yapmak istesem nasıl bir yol izlemeliyim sorusunun cevabını öğrenmiş oldum.Merak edilen ve zor olduğu düşünülen bir konu hakkında böyle bir eğitim vermeniz sonrasında ise aldığınız geri dönüşleri objektif bir şekilde paylaşmanız ve beklenenin üzerinde olan katılımla bile iyi bir oranla eğitimin tamamlanmış olmasını tebrik etmekteyim.

 5. Konferans, seminer vb. Etkinliklerin önemini kaleme almışsınız. Bence ilgi alanımız olan işle ilgili bu tarz eğitimler bizim için önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
X